DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (24)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (104)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Promega Maxwell™ RSC Cell DNA Purification Kit
The Maxwell RSC Cell DNA Purification Kit is used with the Maxwell RSC Instrument to provide an easy method for efficient, automated purification of genomic DNA from cell samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Wizard™ Magnetic 96 DNA Plant System
Provides manual or automated 96-well, high-throughput purification of DNA from plant leaf and seed tissue.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|
Promega PureYield™ Plasmid Miniprep System
The PureYield Plasmid Miniprep System is designed to rapidly isolate highly pure plasmid DNA. Yields up to 15ug of plasmid DNA from 600ul to 3ml of bacterial culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Isolates transfection-quality plasmid DNA directly from culture in as little as 10 min. |
Promega Alkaline Protease Solution
A silica membrane-based system for simple, rapid isolation of plasmid DNA from 1-10mL E. coli cultures. The miniprep procedure can be completed in 45 minutes or less.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Wizard™ Plus SV Minipreps DNA Purification System
A silica membrane-based system for simple, rapid isolation of plasmid DNA from 1-10ml E. coli cultures. The miniprep procedure can be completed in 45 minutes or less.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Spin or Vacuum |
| Yield | 1 to 20μg |
| For Use With (Application) | Produces high yield plasmid DNA of consistent quality from bacterial cultures |
Promega PureYield™ Plasmid Maxiprep System
The PureYield Plasmid Maxiprep System isolates transfection-quality plasmid DNA. Yields up to 1mg of plasmid DNA from a 250ml bacterial culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Vacuum |
| For Use With (Equipment) | Vac-Man™ laboratory vacuum manifold |
| Sample Volume | 250mL |
| Yield | Up to 1mg |
| For Use With (Application) | Isolates transfection-quality plasmid DNA |
Promega Replacement Solutions for Wizard™ Plus Systems
For use with Wizard Plus resin-based systems and Wizard purification resins
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Plasmid DNA purification by Alkaline Lysis |
Thermo Scientific™ Wash Solution for GeneJET Plasmid Miniprep Kit
Thermo Scientific GeneJET Wash Solution is a component of the GeneJET Plasmid Miniprep Kit and may be purchased separately. Provided in 100 mL aliquots.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Alcohol Wash
Alcohol Wash for MagneSil Blood Genomic, Max Yield System (Cat.# MD1360), and MagneSil ONE, Fixed Yield Blood Genomic System (Cat.# MD1370).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Automated high-throughput DNA purification from Anti-coagulated whole Blood |
Promega MagneSil™ Genomic, Fixed-Tissue System
MagneSil™ Genomic, Fixed Tissue System provides a fast, simple technique to prepare genomic DNA from formalin-fixed, paraffin-embedded tissue.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Extra Columns for Selected Wizard™ Plus Systems
Eliminates many of the problems associated with standard midi-, mini- or maxi-prep procedures and provides a simple and reliable method for rapid isolation of plasmid DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Column |
| For Use With (Equipment) | Wizard™ Plus system |
Promega Wizard™ SV Gel and PCR Cleanup System
The Wizard™ SV Gel and PCR Clean-Up System is designed to purify DNA fragments of 100bp-10kb from standard or low-melting agarose gels or to purify products directly from PCR or restriction digests.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Spin or Vacuum |
| Product Type | System |
| For Use With (Application) | Purifies DNA from agarose gels or PCR reactions in as little as 15 min. |
Promega Eluator™ Vacuum Elution Device
The Eluator Vacuum Elution Device is used with PureYield Purification Systems to elute purified DNA or RNA without the need for centrifugation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega LEV Plungers
LEV Plungers for Maxwell™ 16 Instruments in low elution volume configuration.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega ReliaPrep™ gDNA Tissue Miniprep System
The ReliaPrep gDNA Tissue Miniprep System provides a complete, ready-to-use method for purification of gDNA from up to 25mg of tissue, a buccal swab, or a 1cm mouse tail snip, obtaining intact gDNA without the use of ethanol washes or precipitations.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Purifies genomic DNA from up to 25mg of tissue, a buccal swab or a 1cm Mouse tail snip, obtaining intact genomic DNA without the use of Ethanol washes or precipitations |